Kiepski czas koncentracji – idź do lekarza

W ostatnim artykule powiedzieliśmy sobie, że internauci z reguły mają bardzo krótki czas koncentracji. Wskazaliśmy również kilka dróg jakimi można poniekąd rozwiązać ten problem. Jako, że jest to temat na dłuższy artykuł, dziś pokażemy wam jak możecie utrzymać zaangażowanie czytelników w kilku prostych krokach. Pozwoli wam to zatrzymać czytelników na dłużej na stronie oraz sprawi, że ci chętniej będą powracać na waszego bloga.

Głównym zadaniem jakie przed tobą stoi jest wymyślanie świeżej i intrygującej treści. Wymyślanie treści angażującej czytelników nie zawsze jest spacerkiem po parku, jednak istnieje kilka sposobów na zwiększenie efektywności wpisów.

  1. Formatowanie artykułów.

W dużym uproszczeniu każdy artykuł można porównać do rozprawki, tak więc powinien mieć: wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. W kilku-zdaniowym wstępie wprowadzasz czytelników do swojego artykułu, piszesz o tym czego będzie dotyczyć tekst. Wstęp możesz formatować przez pogrubienie, jak to robi większość gazet i portali. Jeżeli zainteresujesz swojego czytelnika wstępem do artykułu, ten przejdzie do rozwinięcia, by z czasem dotrzeć do zakończenia – swoistego podsumowania.

Jeżeli twój artykuł jest długi, koniecznie podziel go na akapity i podtytuły. W ten sposób czytelnik może przeczytać część artykułu, by do reszty wrócić w późniejszym czasie. Akapity i podtytuły będą dla niego swoistymi znakami przystankowymi. Gdyby twój artykuł wyglądał na ścianę tekstu, czytelnik mógłby go uznać za ciężki i wcale nie przeczytać.

  1. Wykorzystywanie multimediów.

Kiedy tylko możesz wzbogacaj treść swoich artykułów o treść multimedialną: w szczególności filmy i zdjęcia. Ostatnie badania pokazały, że ludzie chętniej dzielą się filmami niż tekstem. Filmy otrzymują, aż 12-krotnie więcej uwagi w mediach społecznościowych. Ma to swoje uzasadnienie. Spójrzmy na ludzi szukających recenzji produktów lub filmów. Owszem, ich głównym celem jest znalezienie i przeczytanie recenzji. Jednak kiedy recenzja zawiera dodatkowe zdjęcia lub wideo przykuje więcej uwagi czytelnika.

  1. Linkowanie pokrewnych informacji.

Czy chcesz stracić czytelnika zaraz po tym gdy ten przeczyta pierwszy artykuł na twoim blogu? Czy może chciałbyś go tam zatrzymać na dłużej? Jeżeli chcesz by czytelnik pozostał na twojej stronie powinieneś zaserwować mu kilka pokrewnych informacji. Skoro wybrana osoba przyszła na twojego bloga w poszukiwaniu konkretnej wiadomości, to niemal na pewno będzie zainteresowania podobnymi wiadomościami.

Jest kilka sposobów na zachęcenie czytelnika do przeczytania pokrewnych informacji. Odnośnik do podobnego artykułu możesz umieścić w treści aktualnego postu, pomiędzy poszczególnymi akapitami lub na zakończenie artykułu. W ten sposób poprawiasz również linkowanie wewnętrzne na blogu.

  1. Korzystanie z komentarzy.

Zachęcanie do komentowania wpisów i brania aktywnego udziału w dyskusji pod artykułami jest kluczowe dla utrzymania zaangażowania czytelników. Niektórzy czytelnicy od razu po przeczytaniu artykułu zechcą zobaczyć czy coś ciekawego znalazło się również w komentarzach. W swoich działaniach powinieneś dążyć do stworzenia atmosfery wspólnoty: taka jaka panuje na forach dyskusyjnych. Z czasem na twoim blogu zacznie pojawiać się coraz więcej komentarzy, a ty będziesz mógł wykorzystać niektóre z nich przy czerpaniu inspiracji na kolejne wpisy.